کنجد را بشناسیم

نام علمی کنجد“Sesamun indicum” است. کنجد در طول سال قابل دسترسی است و بسته به انواع آن در رنگ های مختلف به ویژه سفید، زرد، سیاه و قرمز یافت می شود. کنجد منبع غذایی بسیار با ارزشی است. علاوه بر این که منبع خیلی خوبی از منگنز و مس است. از نظر کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، ویتامین B1 ، روی و فیبرهای غذایی نیز منبع ارزشمندی به شمار می رود.
کنجد دارای پروتئین ، ویتامینهای B,D,E,F و لسیتین می‌باشد. مقدار روغن آن در حدود ۵۰% است. روغن کنجد مرکب از حدود ۷۰% اسیدهای جرب اشباع نشده مانند لینولئیک اسید ، ‌اولئیک اسید و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده مانند اسید پالمتیک و آراشیدیک اسید می‌باشد. روغن کنجد یکی از روغنهای اشباع نشده و مفید برای بدن است این روغن نه فقط کلسترول بدن را بالا نمی‌برد بلکه آنرا کاهش می‌دهد

خواص کتجد تیبا
خواص کنجد تیبا

فیتواسترول ها ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می شوند و ساختمان شیمیایی مشابهی با کلسترول دارند. با دریافت میزان مناسبی از فیتواسترول ها، میزان کلسترول خون کاهش می یابد، پاسخ ایمنی تقویت می شود و خطر بروز سرطان های خاص کاهش می یابد.
امروزه به دلیل خواص مهم فیتواسترول ها، اقدام به استخراج آن ها از دانه های سویا، ذرت و گیاهان دیگر می کنند و به عنوان افزودنی در تهیه غذاهای فرآوری شده به کار می برند.
در گزارش هایی که در مورد میزان فیتواسترول گیاهان ارائه شده است، معلوم می شود که کنجد، از غنی ترین مواد غذایی از نظر فیتواسترول هاست. در هر ۱۰۰ گرم از کنجد ۴۰۰ تا ۴۱۳ میلی گرم فیتواسترول وجود دارد.
میزان فیتواسترول در پسته و دانه های آفتابگردان از ۲۷۰ تا ۲۸۹ میلی گرم متغیر است و میزان آن در تخمه های کدو تنبل عبارت است از ۲۶۵ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم.
به طور کلی کیفیت کنجد به ۳ عامل رنگ، طعم و درصد روغن بستگی دارد.
شرکت بازرگانی فرانامان پارس امید دارد که با فرهنگسازی مصرف این خشکبار مفید را در خانواده های ایرانی گسترش دهد .

خواص درمانی بادام

بادام سینه را نرم کرده و شیر بادام برای رفع سرفه، ناراحتی حنجره و تنگی نفس مفید بوده و خلط آور است. بادام ملین بوده و روغن بادام ضد یبوست است، مخصوصا از روغن بادام می‌توان برای رفع یبوست برای بچه‌ها استفاده کرد. بادام برای درمان زخم روده‌، مثانه و اسهال مفید است، همچنین بادام بو داده مقوی معده بوده و قابض است. چغاله بادام لثه و ریشه دندان را تقویت می‌کند و برای خشکی دهان مفید است. همچنین دم کرده پوست قهوه‌ای رنگ مغز بادام، بهترین دارو برای تسکین درد و التهاب مجاری تنفسی است. جوشانده برگ درخت بادام برای نارسایی کبد و کیسه صفرا مفید است.

بادام تیبا

روغن بادام خواب آوراست و بی‌خوابی را از بین می‌برد. روغن بادام شیرین به دلیل خاصیت نرم‌کنندگی و ضد التهاب در کرم‌ها و پمادها به کار می‌رود. برای رفع خارش پوست بچه‌هایی که سرخک و مخملک دارند، روغن بادام را در تمام سطوح بدن آنها بمالید تا خارش را تسکین دهد.

برای رفع درد کلیه‌ها بهتر است بادام تلخ همراه با نشاسته و نعناع استفاده شود. برای از بین بردن سنگ کلیه و ناراحتی‌های کلیه، بادام تلخ را با شیره انگور مخلوط کرده و بخورید. دم کرده ریشه درخت بادام تلخ برای پاک کردن طحال و دفع کرم روده به کار می‌رود. بادام دارای مواد مغذی بسیاری است بنابراین غذای بسیار خوبی می‌باشد، ولی چون سنگین و دیرهضم است نباید در خوردن آن افراط کرد. به طوری که مقدار آن نباید در روز بیش از۱۰ دانه باشد. همچنین بادام همچنین برای معده‌های ضعیف و سرد خوب نیست و اشخاصی که معده ضعیف دارند بهتر است بادام با شکر بخورند.
شرکت بازرگانی فرانامان پارس امید دارد که مصرف بادام با این همه خواص در جامعه رواج یابد.

اگروفود ۹۴

شرکت فرانامان پارس همه ساله با حضور پررنگ در نمایشگاه های بین المللی اگروفود تهران در پی ارتباط نزدیک تر با تولید کنندگان و مصرف کنندگان مواد غذایی است ، تا با این کار با درک بهتر نیازهای بازار مصرف ماموریت خود را به نحو احسن انجام دهد.

Tehran Agrofood 94
Tehran Agrofood 94