بایگانی دسته: تخمه آفتابگردان

آشنایی با تاریخچه تخمه آفتابگردان

این همان تخمه ای است که به اسم تخمه طوطی هم آن را می شناسیم؛ به این دلیل که علاوه بر ما، طوطی هم به این دانه ارادت خاصی دارد اما این اسم را هم ما برایش انتخاب می کنیم، تخمه فوتبالی. جالب است بدانید تخمه فوتبالی یکی از مغذی ترین تخمه هاست.

تخمه تیبا
تخمه تیبا

محل تولد

لازم به توضیح نیست که این تخمه از گل های بزرگ و رسیده آفتابگردان تهیه می شود. اولین کسانی که از این تخمه استفاده کردند، بومیانآمریکا بودند. حدود ۵ هزار سال پیش برای اولین بار این تخمه توسط این بومیان استفاده شد اما بعد از آن مردم اسپانیا، محصول اصلی مزارع شان را دوباره به کشورشان بازگردانده و از آن به عنوان تخمه آفتابگردان استفاده کردند و استفاده از آن را به همسایگانشان هم آموختند. در واقع زادگاه تخمه آفتابگردان کشور اسپانیاست اما بومیان آمریک اولین بار از آن استفاده کردند. در حال حاضر بزرگترین تولیدکنندگان تخمه آفتابگردان کشورهایی چون اسپانیا، کشورهای تازه استقلال یافته، روسیه، پرو، فرانسه و چین هستند.
برای تهیه تخمه آفتابگردان تیبا اینجا را کلیک کنید .

خواص تخمه آفتابگردان

خواص تخمه آفتابگردان
خواص تخمه آفتابگردان

تاثیر ویتامینE موجود در تخمه آفتاب گردان بر بیماریهای قلبی ـ عروقی

تخمه آفتاب گردان منبعی غنی از ویتامین E، اولین آنتی اکسیدان حل کننده چربی می‌باشد. ویتامینE، در طول بدن حرکت می‌کند و رادیکالهای آزاد موجود در بدن که به مولکولها و ساختارهایی که حاوی چربی هستن مانند غشاء سلولها(سلولهای مغز) و کلسترول آسیب می‌رساند را خنثی می‌نماید. ویتامینE با حمایت از این مولکولها و بافت‌ها، تاثیراتی ضد التهاب دارد که در باعث کاهش علائم آسم، رماتیسم استخوانی و آرتروز می‌گردد.( بیماریهایی که رادیکالهای آزاد و التهابات نقش موثری در آنها دارد)همچنین ویتامینE، باعث کاهش سرطان روده، کاهش علائم گرگرفتگی در زنان یائسه و همچنین کاهش پیشرفت عوارض دیابت می‌گردد.

از دیگر فواید ویتامینE، می‌توان به جلوگیری آن از ابتلاء به بیماریهای قلبی ـ عروقی نام برد. ویتامینE یکی از مهمترین آنتی اکسیدانهایی می‌باشد که در ذرات کلسترول پیدا می‌شود و از اکسید شدن کلسترول توسط رادیکالهای آزاد جلوگیری می‌نمایند. زیرا بعد از اینکه کلسترول اکسید می‌شود، به دیواره رگهای خونی می‌چسبد و این مراحل اولیه تصلب شریان است و باعث گرفتگی رگ، حمله قلبی یا سکته می‌شود. وجود مقدار کمی‌از ویتامینE در بدن می‌تواند باعث کاهش ریسک گرفتگی شریانها شود. در واقع، مطالعه بر روی ویتامین E نشان داده است که کسانیکه از ویتامین E در غذای روزانه استفاده می‌کنند، ‌کمتر دچار مرگ و میر ناشی از سکته قلبی می‌شوند.

مواد موجود در ۱۰۰ گرم تخکه آفتاب گردان

ویتامین E

۱۰ ـ ۱۸ میلی گرم

ویتامینB1(تیامین)

۸۲/۰میلی گرم

منگنز

۷۳/۰میلی گرم

منیزیم

۴۴/۱۲۷میلی گرم

مس

۶۳/۰میلی گرم

سلنیوم

۴۲/۲۱   میلی گرم

فسفر

۸/۲۵۳میلی گرم

ویتامین  B5

۴۳/۲میلی گرم

فولات

۸۶/۸۱ mcg

کاهش کلسترول بدلیل خاصیت فیتواسترول (phytosterols)تخمه آفتاب گردان

فیتواسترول، ماده ای است که در گیاهانی یافت می‌شود که ساختار شیمیایی بسیار شبیه به کلسترول دارند و وقتی در رژیم غذایی به اندازه کافی باشد به کاهش کلسترول و همچنین کاهش ریسک ابتلاء به سرطان کمک می‌نماید.

با منزیم موجود در تخمه آفتاب گردان، ‌اعصاب و رگهای خونی را آرامش دهیم.

تخمه آفتاب گردان منبع خوبی از منیزیم می‌باشد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که منیزیم به کاهش فشار خون و سردردهای میگرنی و همچنین سکته قلبی کمک می‌کند. منیزیم همچنین برای سلامت استخوانها و بدست آوردن انرژی ضروری است و تقریباً دو سوم منیزیم موجود در بدن در استخوانها یافت می‌شود. در بسیاری از سلولهای عصبی، منیزیم بعنوان سدی از ورود کلسیم به سلولهای عصبی عمل می‌کند. اگر در بدن میزان کلسیم کم باشد، کلسیم به راحتی وارد بدن می‌شود و فعالیت سلولهای عصبی کم می‌شود. کمبود منیزیم در بدن باعث بالا رفتن فشارخون، گرفتگی ماهیچه‌ها ( شامل گرفتگی ماهیچه قلب، راههای هوایی که از نشانه های آسم است) و سردردهای میگرنی و همچنین خستگی و تنش می‌شود.

تخمه آفتاب گردان

تخمه آفتاب گردان در بسته بندی های کاعذ و پلاستیک ۲۰ کیلو گرمی عرضه می شود و در سایزهای ۲۰-۶۴ ، ۲۲-۶۴ ، ۲۴-۶۴ عرصه می شود.

تخمه آفتاب گردان تیبا محصول کشورهای چین و آرژانتین می باشد.

فرانامان پارس مفتخر است به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های شاغل در حوزه واردات و فروش تخمه آفتابگردان همواره خدمات خود را به طور مستمر به مصرف کنندگان این بازار با برترین کیفیت عرضه کند .

تخمه آفتابگردان
تخمه آفتابگردان

 

CERTIFICATE OF ANALYSIS of sunflower seed  

CHARACTERISTICS

RESULTS

Physical

Moisture (%)

۸ MAX

Foreign Matter (%)

۰٫۲۰ MAX

Size (mm)

۷ – ۹

Undersized seeds (IMUM)

۱۰۸

Total Defect (%)

۴

Discoloured seeds (%)

۳۰ MAX

Broken seeds (%)

۲ MAX

Shrivelled seeds (%)

۳ MAX

Raw seeds (%)

Negative

Hollow seeds (%)

۱ MAX

Insect Damage (%)

۰٫۳ MAX

Heat Damage (%)

۰٫۵ MAX

Dead insects

None

Microbiological

Standard Palet Count

۱۰۰۰۰ / G MAX

Total Yeasts and Molds (UFC/gr.)

۲۵۰ G MAX

Entero Bacteria CEAE / 40gr.

۵۰ / G MAX

Coliform

۱۰۰ G MAX

E. Coli / 1gr.

Negative in 1 gr.

Salmonella / 25gr.

Negative in 25 gr.

Mycotoxins

Aflatoxin B1

< 2 ppb

Total Aflatoxin

< 4 ppb

Total Ochratoxin

< 3 ppb

Pesticides

Azinphos Methyl

< 0.05 ppm

Trichlorfon

< 0.05 ppm

Diazinon

< 0.05 ppm

Phosalone

Negative

Ethalfluralin

Negative

Trifluralin

Negative

Forbidden Pesticides In accordance with ISIRI 13119, 1st Eddition, issued by Institute of Standards and Industrial Research of Iran is neggative in product

Heavy Metals

Lead (Pb)

< 50 ppb

Cadmium (Cd)

< 25 ppb

Mercury (Hg)

< 50 ppb